Шалені ціни на газ і вугілля та порожні сховища: яка зима чекає Україну

До початку опалювального сезону в Україні залишилися лічені дні. Запаси газу і вугілля в Україні нижчі за необхідні. Ціни на ці енергоресурси на європейському ринку досягли рекордних значень.

Ціна газу в Європі перевищила тисячу двісті доларів за тисячу кубів і встановили абсолютний історичний рекорд. Закачаного для проходження опалювального сезону газу в європейських і українських сховищах впритул. Наявних обсягів вистачить, якщо пощастить і не буде тривалих сильних морозів.

Не менш шокуюча ситуація складається і з вугіллям. Вартість цього виду палива з початку року зросла в два рази – до 200 доларів за тонну. А його запаси на складах українських теплових станцій, які дають країні третину електрики, залишаються нижчими планових – менше мільйона тонн.

«Величезна робота йде в напрямку визначення, як пройти цю зиму. Ми розуміємо, що зіткнулися з надзвичайно складною газовою кризою. Він не український, він загальноєвропейський, ймовірно, вплине на весь світ», – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Україна на початок жовтня закачала в свої сховища 18,8 мільярда кубів газу. З них – близько чотирьох мільярдів належить іноземним компаніям і просто зберігається в нашій підземці.

Для порівняння, до початку минулого опалювального сезону, завдяки низьким цінам на газ, національні сховища були заповнені майже до максимуму – понад 28 мільярдів кубометрів, а ще роком раніше в ПСГ закачали майже 22 мільярди кубів.

Тривожний сигнал надійшов від оператора українських газових сховищ держкомпанії «Укртрансгаз»: вранці 4 жовтня закачування газу на зберігання зовсім припинилася.

Напередодні держхолдинг «Нафтогаз України», який є материнською компанією «Укртрансгаз», звернувся до уряду: компанії через астрономічні ціни на блакитне паливо не вистачає майже сорок п’ять мільярдів гривень, щоб докупити заплановані 900 мільйонів кубів.

Завдяки реформам, український газовий ринок є інтегрованою частиною європейського. Крім того, Україна імпортує третину споживаного в країні газу, саме тому зростання цін на паливо в Європі не може не позначитися на внутрішніх цінах.

На Українській енергетичній біржі ціна тисячі кубометрів газу вже досягла 30 тисяч гривень. Експерти допускають, що скоро може вирости і до 40 тисяч.

Глава правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан вважає, що до кінця поточного року ціни на газ можуть продовжити своє зростання.

«Прогноз в поточних ринкових умовах – справа невдячна. Можна очікувати, що нижче поточних рівнів ціна опускатися до кінця року не буде. Але вона може продовжити зростання на новинах по «Північному потоку-2», результати виборів в Німеччині і можливе похолодання», – пояснив Компан.

На відміну від європейських споживачів, які платять ринкову ціну на газ, нашим співвітчизникам ніби як не варто переживати: до кінця опалювального сезону ціни газу зафіксовані встановленим урядом річним тарифом, який в залежності від газопостачальної компанії коливається по регіонах країни від 7,9 до 13,5 гривень за кубометр.

У той же час, теплокомуненерго можуть купити у держхолдингу «Нафтогаз України» блакитне паливо за ціною 7,42 гривень за кубометр.

На даний момент тільки 60% тепловиків вдалося укласти такі договори з компанією, оскільки не всі його умови під силу виконати. Наприклад, необхідна передоплата, оскільки самі комунальники збирають з населення гроші вже за фактом наданої послуги.

Серйозною небезпекою високих цін на газ є неминуче зростання вироблених промисловістю товарів, в першу чергу, основних продуктів харчування: хліба, цукру, масла та інших вживаних щодня продуктів і товарів.

У поточному році споживча інфляція в Україні вже перевищила 10%.

Дефіцит газу можливий. На початок жовтня Україна закачала достатньо газу для проходження стандартної для останніх років теплої зими. Але, якщо морози в січні і лютому встановляться надовго, то блакитного палива всім, швидше за все, може не вистачити.

За планом на поточний рік, держкомпанія «Укргазвидобування» повинна добути 13,2 мільярда кубометрів газу, що становить в середньому 37 мільйонів кубів на добу. Якщо додати видобуток приватних компаній, то виходить загальний обсяг видобутку в розмірі 55 мільйонів кубометрів газу на добу.

В цілому потреба країни в газі взимку складає щодоби близько 130-140 мільйонів кубометрів. Побутові споживачі і виробники тепла разом споживають близько 15-16 мільярдів кубометрів газу в рік або 80-90 мільйонів кубометрів газу на добу.

Сьогоднішнього обсягу газу в сховищах України повинно вистачити для проходження опалювального сезону, якщо не буде додаткової потреби у відборі.

«Обсягу газу в ПСГ повинно вистачити, якщо не наступлять додаткові обставини, які призведуть до збільшення відбору газу. Низькі температури, скажімо в січні-лютому, можуть внести свої корективи, і у нас можуть виникнути добові дефіцити ресурсу в розмірі від 15 до 30 мільйонів кубів», – вважає Компан.

Експерт вважає, що для забезпечення стабільного проходження опалювального сезону при будь-яких примхах природи, «Нафтогазу» необхідно збільшити запаси газу в підземних газових сховищах ще на 2 мільярди кубометрів.

Але, більш важливе завдання – енергетикам необхідно серйозно зменшити газові втрати на обслуговування національної газотранспортної системи.

Проектна потужність української труби становить 150 мільярдів кубометрів на рік, але через агресивну політику Росії і запуску нею обхідних газопроводів, за пів року через неї було прокачано транзитом тільки 22 мільярди кубометрів. Обсяги прокачування зменшуються, при цьому, витрати на утримання газових гілок залишаються колишніми.

На рівні Міністерства енергетики та Нацкомісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) потрібно негайно починати роботу по оптимізації, скорочення потужностей української ГТС.

У цю роботу повинні бути залучені наукові установи, фахівці від «Оператора ГТС», компанії «Укртрансгаз» і операторів газорозподільних мереж.

«Є думка, що надлишкові потужності системи досягають 80 відсотків. У разі припинення транзиту газу з боку Росії, фінансувати обслуговування цих надлишкових потужностей доведеться за рахунок тарифів, які будуть платити українці. Щоб цього не сталося необхідно найближчим часом розпочати роботу по редизайну ГТС», – сказав Компан.

Потрібна також продумана державна програма з модернізації об’єктів теплопостачання, централізованого опалення відповідно до наявних в країні ресурсами і можливостями.

Крім того, необхідно посилити роботу щодо підвищення енергетичної ефективності національної економіки. Говорячи про українські домогосподарства, велику економію газу можуть принести програми по заміні застарілих газових котлів. Значно зменшить тепловтрати енергетична модернізація житла, яка повинна активно підтримуватися на рівні уряду і муніципалітетів.

Ми не можемо вплинути на зовнішні політичні та економічні фактори, через які ціни на газ «полетіли в космос», але в наших руках скоротити споживання і наростити власний видобуток блакитного палива.

Яскравими прикладами є приватні газовидобувні компанії, які стабільно підвищують рівень видобутого газу, в той час, як держкомпанія «Укргазвидобування», незважаючи на гучні заяви періодично змінюються начальників, продовжує з року в рік скорочувати видобуток газу.

Джерело: УНІАН