Щороку православні віруючі відзначають церковне свято – день Андрія Первозванного. Дата незмінна – 13 грудня.
Андрій Первозванний – один із дванадцяти найближчих учнів Ісуса Христа та брата апостола Петра. Андрій став свідком воскресіння Спасителя і його вознесіння на небо. Брати народилися у Віфсаїді, місті на березі Галілейського озера, і були рибалками. Андрій став першим, кого Ісус покликав до себе в учні. Згідно з Євангелією від Іоанна, перший апостол був учнем Іоанна Хрестителя.
За повчанням Ісуса Христа апостоли попрямували в різні землі проповідувати його вчення. Андрій мандрував по узбережжю Дніпра та на березі Чорного моря, по Балканському півострову, в Скіфії. Неодноразово зустрічав на своєму шляху язичників, які його жорстоко били. Але він не припиняв молитися і зцілювати людей від недуг за допомогою молитви.
Коли він повернувся до Греції, правитель Патри наказав стратити Андрія. Він молився навіть в смертельних муках. Довгу і болісну смерть апостол прийняв на хресті.
Православні віруючі в цей день йдуть до церкви на службу, моляться святому про благополуччя і ставлять свічки за здоров’я рідних. Також вони продовжують дотримуватися Різдвяного посту, тому не вживають їжу тваринного походження.
Андрія Первозванного – це не тільки християнське, а й народне свято. З давніх-давен воно вважалося чоловічим, тому слов’яни 13 грудня збиралися разом і влаштовували гуляння. Дівчата в цю дату ворожили на долю і нареченого, щоб дізнатися, як складеться їх особисте життя. Також було прийнято палити багаття і співати пісні – вважалося, що такий ритуал допоможе відігнати нечисть.
Крім традицій, ця дата оповита безліччю заборон. Отож, сьогодні заборонено:
займатися рукоділлям, шити і в’язати;
сваритися, кричати і затівати конфлікти;
фізично важко працювати;
пити алкоголь на гуляннях;
проводити магічні ритуали.
Прикмети і традиції на 13 грудня
У давнину на Андрія селяни слухали воду в колодязі, річках та озерах. Якщо вода стояла спокійно, це віщувало теплу, без хуртовини зиму. Якщо ж чулися гул і стогін, треба було чекати бур, сильних морозів і взагалі нещасливого року. Також вважалося, що якщо у Андріїв день піде сніг, то він пролежить ще 110 днів.
Знахарі та цілителі вважали день Андрія Первозванного своїм святом.
Дівчата цього дня молилися апостолу за добрих наречених і ворожили на нареченого. Магічні обряди на Андрія були своєрідною репетицією перед великими святковими ворожіннями. Напередодні дівчина, яка бажає дізнатися про свою долю, дотримувалась посту — але так, щоб ніхто з рідних цього не помітив.
Ясний і морозний день віщує добрий урожай.
Якщо сніг на Андрія випав і не тане – лежати сніг буде аж до початку квітня.
Вогонь у печі 13 грудня горить червоним полум’ям – будуть морози. Білий вогонь, відповідно, віщує відлигу.
Холодно і ясно 13 грудня – буде хороший урожай наступного року
Іменини 13 грудня святкують: Андрй та Іван.