Регулювання цін на газ заважає збільшенню його видобутку в Україні, – експерт

Україна може збільшити видобуток газу на 50% та стати експортером ресурсу, якщо держава дозволить приватним інвесторам вільно займатися видобуванням газу без регулювання цін.  Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву спеціаліста з економіки Східної Європи та старшого наукового співробітника Atlantic Council Андерса Аслунда.

«Довгі десятиліття йшлося про те, що Україна має збільшити видобуток газу на 50%, або на 10 млрд куб. м приблизно за 5 років, і це легко можна зробити, дозволивши приватним виробникам газу вільно займатися видобуванням без регулювання цін», – сказав він.

Аслунд наголосив, що для збільшення видобутку газу уряд України має дозволити приватним компаніям отримувати нові ліцензії на видобуток газу.

Також він зазначає, що у 2021 році державні компанії знизили видобуток газу, тоді як приватні компанії продовжували його збільшувати.

«Україна може відносно легко стати експортером газу через кілька років, якщо ринок дозволить розвивати місцевий видобуток газу, якщо приватні інвестори заохочуватимуться, тому що Україна, як і сьогодні, є великим газовим ресурсом у Європі», – підсумував Аслунд.

Нагадаємо, 30 грудня Кабмін ухвалив постанову, якою зобов’язав приватні компанії в Україні продавати до 20% свого газу за пільговою ціною агрохолдингами та компаніями-виробниками хлібопродуктів, молочної продукції та іншого.

Пізніше Мінагрополітики оприлюднило список компаній, які мають право на пільговий газ. До списку із 6 тис. компаній увійшли найбільші агрохолдинги країни.

Асоціація газовидобувних компаній заявила, що рішення уряду про часткову експропріацію газу призведе до падіння видобутку на 1 млрд м3, а європейські трейдери відреагували на ініціативу реекспортом газу назад до Європи.