Прожитковий мінімум в Україні рахуватимуть за новими правилами

У Міністерстві соціальної політики розповіли, як по-новому збираються рахувати прожитковий мінімум.

Щоб підняти прожитковий мінімум до рівня реальних потреб українців, від нього потрібно відв’язати визначення розмірів штрафів та різних виплат. Про це сказала міністерка соцполітики Марина Лазебна в коментарі для телеканалу «Дом».

«Прожитковий мінімум для людини має бути реальним і не може бути навіть як розмір у бюджеті. А все інше прив’язуємо до базових виплат», – заявила Марина Лезебна.

Водночас вона зазначила: майбутні зміни визначать прожитковий мінімум як базу для формування лише основних нарахувань, визначених Конституцією: пенсія, мінімальна зарплата. Для цього були розроблені кілька законопроєктів:

– про методологію розрахунку прожиткового мінімуму;

– про відокремлення його від різних штрафів і відрахувань;

– про базові величини для штрафів і для соціальних виплат, доплат.

Прожитковий мінімум у 2022 році

До проєкту держбюджету зараз закладено сумарне за рік підвищення прожиткового мінімуму всього лише на 203 грн. Для працездатних осіб прожитковий мінімум планують встановити на такому рівні:

– з 1 січня – 2481 грн. Підвищення з цієї дати не буде, такий прожитковий мінімум встановлюється з 1 грудня 2021 року;

– з 1 липня – 2600 грн. Підвищення становитиме 119 грн;

– з 1 грудня – 2684 грн. Це зростання ще на 84 грн.

Мінімальну зарплату теж мають намір підняти лише на 200 грн. Варто зазначити, що її в Україні підвищують не так істотно, як у розвинених державах. Основна причина – побоювання за економіку держави, оскільки зростання мінімалки може розкрутити гіперінфляцію.

Чи буде реальне підвищення прожиткового мінімуму

Попри плани Кабміну та Мінсоцполітики, збільшення прожиткового мінімуму не призведе до жодних серйозних результатів. Оскільки реально він збільшиться лише на 2% – за номінально заявленого зростання у 8,2%.

«Рахункова палата неодноразово наполягала на необхідності змінити підходи до формування розміру прожиткового мінімуму. Адже реальний прожитковий мінімум, розрахований Мінсоцполітики, в 1,7 більший, ніж закладено в проєкті бюджету», – вважає голова Рахункової палати України Валерій Пацкан.

Джерело: OBOZREVATEL