Опалювальний сезон 2021-2022 в Україні під загрозою зриву. Про це повідомили мери Тернополя, Житомира, Славутича, Києва під час форуму «Централізоване тепло українських міст – чи є шанси на виживання теплокомуненерго?».
Основною причиною проблем із опалювальним сезоном назвали недостатню кількість коштів для закупівлі газу. На його закупівлю для виробництва тепла в бюджетах міст передбачено менше коштів, ніж сьогоднішня вартість блакитного палива.
«Ціна 18,5 тис грн за 1000 кубометрів газу означає, що тариф більше, ніж в два рази зросте для бюджетної муніципальної сфери. Це означає, що в бюджетах міст на листопад і грудень коштів на опалення просто бракує. Тому що те, що закладалося в бюджетний розрахунок на +2021 вважалося на момент опалювального сезону 2020-2021. Сьогодні умови зовсім інші і дефіцит коштів колосальний», – розповів мер Славутича Юрій Фомічов.
Місцеві бюджети змушені будуть скоротити свої програми розвитку, витрати на додаткові виплати, педагогам і медикам, зауважив Юрій Фомічов.
Заступник Голови КМДА Петро Пантелєєв назвав «фатальною реформою» скасування пільгового режиму газопостачання по ПСО для теплопостачальних підприємств.
«Пільговою воно навіть було не за ціною. Але не було передоплати. Досить було розраховується на рівні 90%, щоб мати можливість закуповувати газ. І це було прогнозовано. І до того ж зараз бачимо стрімке зростання ціни на газ, зараз вона є неадекватною. А за даними фахівців протягом опалювального сезону вона ще буде рости. Ці два фактори – скасування ПСО і ціна – поставили галузь на межу виживання. Опалювальний сезон в таких умовах ми не пройдемо. Вся галузь буде банкрутом», – сказав Петро Пантелєєв.
Теплоенергетика в нинішньому стані не може працювати в умовах вільного ринку газу.
«Треба на національному рівні приймати план виживання на цей опалювальний сезон», – підсумував Пантелєєв.
Вартість газу в Європі досягла $520 (близько 14 тис. грн) за тис. куб. м.
Джерело: Kosatka.Media.