Минув рік після опитування від президента Володимира Зеленського, яке проводили біля дільниць на місцевих виборах, повідомляє Gazeta.ua.
Його Зеленський анонсував перед виборами.
“25 жовтня на виборчій дільниці я поставлю тобі п’ять важливих питань про те, що ми обговорюємо на вулиці, кухні та в інтернеті, про що сперечаємося із друзями, батьками або таксистами. Неділя, 25 жовтня, приходь і вирішуй”, – говорив президент у відеозверненні.
Згодом оголосив запитання:
Чи потрібно запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах?
Чи підтримуєте створення на Донбасі вільної економічної зони?
Чи потрібно скоротити кількість депутатів у Верховній Раді до 300?
Чи підтримуєте легалізацію медичного канабісу для зменшення болю в тяжких хворих?
Чи потрібно Україні на міжнародному рівні порушити питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом?
«Не всі з п’яти питань подобаються? Пиши в коментарях, про що ще ти хотів висловитися як громадянин. Легалізація зброї, подвійне громадянство, тривалість навчання в школі, єврономери, парламентська республіка й багато іншого», – казав Зеленський.
Політтехнологи назвали опитування маніпуляцією і спробою підтягнути електорат партії «Слуга народу» на дільниці.
Зеленський вийшов за владні повноваження, говорили тоді громадські спостерігачі.
«Президент не дотримується букви Основного закону, який визначає перелік повноважень глави держави. Серед цих повноважень немає подібних акцій. Він використовує агітаційне гасло партії у своїй риториці, прив’язуючи до цього опитування. Це вже є агітацією. Президент вийшов за владні повноваження», – казала голова Громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська.
У день голосування, 25 жовтня, люди в білих жилетах «П’ять питань від президента» проводили опитування біля дільниць. Запитання були надруковані на папері без вихідних даних. Ставили урни.
«Опитування не від президента, а від соціологічної компанії», – говорили вони. Назву компанії називати відмовлялися.
Опитування проводила соціологічна компанія «Зе Медіа», а оплачуватиме «Слуга народу», заявляв на наступний день голова партії, нардеп Олександр Корнієнко.
Обіцяв фінансово відзвітувати за витрачені гроші.
За оцінками експертів, подібне опитування коштує від 75 млн грн до 100 млн грн.
У березні цього року «слуга» сказав про результати опитування: «Це якась дивна історія. Ми планували це зробити, але чомусь не зробили. Я думаю, це все-таки треба зробити, це справа честі для партії. Може, підв’яжемо до подання звіту, щоб була послідовність».
Політолог Віктор Таран пише у Facebook:
«А пам’ятаєте, рік тому Зеленський проводив всеукраїнське опитування? Там ще було п’ять запитань, які влада пафосно обіцяла втілили в життя, якщо їх підтримають громадяни. Ще був слоган від Зеленського: «Вирішувати маєш ти!». Отже, нагадаю, як рік тому проголосували люди:
– 82,97% підтримали ідею довічного тюремного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах;
– 89,6% підтримали скорочення кількості народних депутатів до 300;
– 64,9% підтримали легалізацію канабісу в медичних цілях;
– 74,2% підтримали право України на використання гарантій безпеки для відновлення її державного суверенітету й територіальної цілісності, визначених Будапештським меморандумом.
Минув рік. Нічого не зроблено. Ні звітів, ні законопроєктів. Єдиний законопроєкт, який «слуги» мали шанс ухвалити, стосувався легалізації медичної марихуани. Але і його вони благополучно провалили в парламенті».
Політолог назвав опитування «виборчою технологією для підняття рейтингу партії на місцевих виборах».