Віддавати частину зароблених грошей у якості пенсійних накопичень українців можуть зобов’язати не раніше 2024 року. Це станеться, якщо Верховна Рада ухвалить відповідний закон до кінця 2021-го. Люди, які відмовляться віддавати частину свого заробітку, у майбутньому зможуть отримувати лише найменшу пенсію.
Про це в інтерв’ю «Фактам» розповіла голова Мінсоцполітики Марина Лазебна. Вона спростувала заяву міністра фінансів Сергія Марченка про те, що старт обов’язкового пенсійного накопичення почнеться в 2023 році.
Між ухваленням закону та початком його роботи мине кілька років, зауважила Лазебна. Вона назвала дві причини: один рік потрібен Мінсоцполітики на відпрацювання технічної взаємодії єдиного соціального реєстру з усіма суб’єктами інформаційного обміну; щонайменше 1,5 року необхідні Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку на підготовку нормативної бази.
«Старт реформи відбудеться в 2024 році. Це якщо відповідний законопроект буде прийнятий за основу до кінця поточного року. У якості пенсійного внеску роботодавці віддаватимуть 1% доходу українців. Робитиметься це за рахунок зниження Єдиного соціального внеску без зростання податкового навантаження на бізнес. Ще 1% люди зможуть віддавати самостійно – на добровільній основі. Це відбувається за принципом автозапису: людина автоматично підключається як платник внеску на свою користь, але може будь-якої миті відмовитися», – пояснила Лазебна.
При цьому вона наголошує: ті, хто вирішить віддавати 1% своєї зарплати, отримає від держави бонус. Вони отримають ще 1% до «пенсійної скарбнички».
«Таким чином, людина, яка сплатить 1% своєї заробітної плати, отримає 3% на власний рахунок. Людина ж, яка відмовиться сплачувати внески за своєю зарплатою, отримає 1%», – пояснила міністр.
Накопичувальна система не стане заміною солідарної – “звичайної” – пенсії. Вони виплачуватимуться паралельно.
Накопичувальна система передбачає, що в кожного пенсіонера з’явиться додатковий рахунок. Гроші з нього виплачуватимуть як “другу пенсію” – на додаток до тієї, що вже є зараз.
Поки що в Україні пенсійні накопичення не є обов’язковими. На пенсії добровільно відкладає 6-10% українців.
Серед опитаних 38% наразі не відкладають гроші на старість, але планують це робити, 31% не відкладають та не планують. Щомісяця відкладають кошти 6,1% опитаних, іноді відкладають – 10,8%.
При цьому 53% респондентів, які ще не вийшли на пенсію, надалі розраховують жити на гроші від держави. Використовувати наперед відкладені гроші мають намір 26%, а не кидати роботу до останнього планують 22% опитаних.
Джерело: OBOZREVATEL