В умовах війни можливі хімічні атаки з використанням бойових отруйних та небезпечних хімічних речовин, які у мирний час використовують у промисловості. Як правильно діяти у разі хімічної небезпеки розповів начальник відділу організації заходів цивільного захисту ДСНС Полтавщини Олександр Мусійко.
Хімічне забруднення виникає у випадках використання боєприпасів з отруйними речовинами, а ще – витоку або виливу небезпечних речовин через пошкодження ємностей для їх зберігання та перевезення, говорить Олександр Мусійко.
“Все це супроводжується як забрудненням атмосферного повітря, води, продуктів харчування, об’єктів, техніки, так і можливими летальними випадками серед людей та тварин”
Якщо під час загрози хімічної атаки чи витоку небезпечних речовин людина перебуває удома або на вулиці, необхідно:
- Слухати повідомлення місцевих чи державних органів влади з офіційних джерел;
- Попередити сусідів, надати допомогу людям з інвалідністю, дітям та пенсіонерам;
- Щільно зачинити вікна та двері, щілини заклеїти, аби зменшити ризик потрапляння отруйних речовин у квартиру чи будинок;
- Підготувати запас питної води та мильний розчин для обробки рук;
- Підготувати засоби захисту органів дихання та шкіри.
“В ідеальному випадку – це протигаз із комбінованою фільтрувальною коробкою. Якщо ж таких немає, то можна використати для захисту від парів аміаку – пов’язку, змочену слабким 5% розчином лимонної кислоти; від парів хлору – пов’язку, змочену слабким 2% розчином харчової соди, у крайньому випадку пов’язку, змочену водою”, – говорить Мусійко.
Після повідомлення про розповсюдження хмари отруйної речовини слід:
- Надягти засоби захисту органів дихання та засоби захисту шкіри (найпростіші – це робочий одяг, зокрема, куртки, комбінезони, штани, халати з капюшонами тощо);
- Негайно залишити зону забруднення у напрямку, який перпендикулярний до руху хмари;
- Оминати тунелі, ями, інші заглиблення, в яких можливе скупчення небезпечних речовин чи розливи рідин;
- У разі евакуації у багатоквартирних будинках використовувати лише сходи, а не ліфти.
“Якщо засобів індивідуального захисту немає і вийти з району аварії неможливо, слід залишитися у приміщенні і негайно та надійно герметизувати його”
За його словами, із зон можливого хімічного забруднення проводять обов’язкову загальну евакуацію, а якщо забруднення уже сталося, то евакуацію влаштовують невідкладно.
“Час на проведення завчасної евакуації, якщо є відповідне рішення органів влади та підтвердження ймовірності хімічного забруднення території, не повинен перевищувати 4 годин”
Після повідомлення про евакуацію слід взяти “тривожну” валізу з необхідними речами та вирушити до збірних пунктів. Перед виходом із будинку необхідно вимкнути електрику, перекрити газ та водопостачання, а ще – одягнути засоби захисту, каже Олександр Мусійко.
Під час евакуації обов’язково при собі мати:
- документи, що посвідчують особу;
- кредитні картки та готівку;
- дублікати ключів від будинку і машини;
- запаси води та продуктів харчування на кілька днів;
- речі першої необхідності;
- речі, якими комплектуються «тривожні» валізи.
При неможливості проведенні евакуації для захисту від шкідливої дії аміаку слід триматися низини, а найбільш безпечні місця для захисту від хлору, зарину, більшості бойових отруйних речовин – це верхні поверхи будівель, додає Олександр Мусійко.
“При підозрі на ураження хімічними, отруйними речовинами слід уникати будь-яких фізичних навантажень, пити велику кількість рідини. Забруднений одяг слід зняти та помістити в окрему ємність, пакет, провести, так би мовити, санітарну обробку, тобто вимити шкіру та звернутися до медичного закладу”
Під зону ураження хімічних речовин перш за все, каже, підпадають органи дихання, слизові оболонки та незахищені ділянки шкіри.
Симптоми отруєння хлором:
- різь в очах;
- сльозотеча;
- ураження легень;
- підвищене слиновиділення;
- спазм голосових зв’язок;
- нудота та гіркота у роті;
- порушення координації;
- головний біль.
Симптоми отруєння аміаком:
- сльозотеча;
- першіння та біль у горлі;
- напади сухого кашлю;
- осиплість голосу;
- головний біль;
- задуха;
- біль у животі;
- нудота;
- при потраплянні на шкіру – можливий хімічний опік.
Для більшості небезпечних речовин першими симптомами отруєння є нудота, утруднене дихання, запалення слизових оболонок та шкіри, а також наявність пухирів, подразнення очей, загальні ураження печінки, нирок, серця, легень, нервової системи та мозку, говорить Олександр Мусійко.
І саме головне, що потрібно – це зберігати спокій!!!
Джерело: Суспільне