Ситуація з пенсійними виплатами в Україні щороку погіршуватиметься, адже пенсіонерів уже стало більше, ніж громадян, які працюють. Тому держава з 2023 року хоче запровадити обов’язкові страхові внески – 1-2% від зарплати.
Зараз в Україні 11 млн пенсіонерів, а внески до Пенсійного фонду сплачують лише 9,7 млн працівників. Про це повідомив міністр фінансів Сергій Марченко в колонці на “ЕП”.
Частка українців віком від 65 років становить близько 16% активного населення.
“У найближчому майбутньому на одного працівника буде дедалі більше пенсіонерів. Ситуація магічним чином не покращиться”, – повідомив Марченко.
Щоб майбутні пенсіонери в Україні не лишилися взагалі без засобів для існування, Мінфін, Мінсоцполітики та профільний комітет Верховної Ради розробили кілька законопроєктів. Вони передбачають запровадження обов’язкових накопичувальних пенсій з 2023 року. Такі пенсії виплачуватимуть разом із звичайними, солідарними.
Учасникам накопичувальної системи пропонується сплачувати такі внески:
1% від зарплати у 2023 році;
1,5% – у 2024 році;
2% – у 2025 році.
У ці роки накопичувальну систему фінансуватиме і держава. Додатково на рахунок кожного працівника, який “здає” гроші, з бюджету надходитиме рівно стільки ж, скільки заплатив він сам.
“Громадяни матимуть індивідуальні накопичувальні рахунки та будуть мотивовані відраховувати частину коштів. Держава фінансуватиме такі внески на паритетних умовах”, – сказав Марченко.
Однією з невирішених проблем залишається зберігання та збільшення цих коштів. Наразі незрозуміло, як саме фонди берегтимуть пенсійні накопичення українців від інфляції. Адже згодом гроші знецінюються, накопичені суми мають “працювати” та приносити відсотки.
Наразі в Україні пенсійні накопичення не є обов’язковими. А тому на пенсії добровільно відкладають лише 6-10% українців. Про це свідчать результати опитування, проведеного соціологами Gradus Research.
Серед опитаних 38% поки що не відкладають гроші на старість, але планують це робити, 31% не відкладають та не планують. Щомісяця відкладають кошти 6,1% опитаних, іноді відкладають – 10,8%.
Водночас 53% респондентів, які ще не вийшли на пенсію, в майбутньому розраховують жити на гроші від держави. Використовувати заздалегідь відкладені гроші збираються 26%, а не кидати роботу до останнього планують 22% опитаних.
Зростання кількості пенсіонерів спостерігається по всьому світу, тому труднощі з виплатами виникають у багатьох країнах. Згідно з прогнозом Світового банку, до 2050 року глобальний дефіцит пенсійних систем становитиме $400 трлн. Наприклад, за даними Марченка:
у 2010 році в США було 40,3 млн осіб віком від 65 років, а в 2019 році вже 54 млн;
в ЄС до 2050 року таких людей буде 130 млн – більш ніж третина населення;
у Китаї до 2033 року буде близько 400 млн людей похилого віку, і це на 150 млн більше, ніж у 2020 році;
кожен третій житель Японії буде старшим за 65 років ще до 2030 року.
Через таку незабезпеченість ресурсом багато держав шукають додаткових можливостей для поповнення пенсійних рахунків. Найбільш очевидних варіантів два – накопичувальні пенсії або підвищення пенсійного віку.
Так, Нідерланди, Швеція, Великобританія та Ірландія вже створили систему, значною мірою орієнтовану на накопичувальну пенсію. Водночас пенсійний вік у Великій Британії незабаром має збільшитися з 66 до 67 років.
Нагадаємо, з 1 грудня в Україні перерахують деякі пенсії. Насамперед зміняться мінімальні та максимальні виплати. Крім того, збільшать і гарантований розмір пенсії для тих, хто виконав низку вимог. Найбільша надбавка становитиме 800 грн.
Джерело: OBOZREVATEL