Із 1 лютого в Україні є чимало змін у різних галузях. Перше, на що від сьогодні звернуть увагу українці, які підуть до магазинів за продуктами – це збільшення ціни на поліетиленові пакети. Окрім цього є ще ряд нововведень, з якими варто ознайомитися.
Нові ціни на пластикові пакети
Кабмін встановив мінімально допустиму ціну на окремі види щільних пакетів, дешевше якої їх продавати не можна. Вони починають діяти з 1 лютого для пакетів зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів.
2 грн буде коштувати пакет без ручок і бокових складок; 2,50 грн — пакет без ручок, але з боковими складками або з ручками без бокових складок; 3 грн — пакет з ручками і боковими складками.
Йдеться про пакети, призначені для пакування та транспортування товарів і продуктів у точках роздрібної торгівлі, громадського харчування та сфери послуг.
Із 10 березня 2022 року буде повністю заборонено розповсюдження в магазинах та закладах громадського харчування надтонких пакетів зі стінками товщиною менш як 15 мікрометрів, тонких (зі стінками товщиною від 15 до 50 мікрометрів) і оксорозкладних пластикових пакетів (пакети, матеріал для виготовлення яких складається з поліетилену та оксорозкладних домішок).
Після 10 березня ці види пакетів (деякі з них часто називають «майками») буде заборонено не лише продавати, але й розповсюджувати взагалі, навіть за окрему плату.
Заборона не поширюється на тонкі пакети, призначені для упаковки та/або транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів з них, а також сипучих продуктів та льоду і на біорозкладні пластикові пакети
Як первинна упаковка для м’яса, риби та сипучих продуктів такі пакети безкоштовно будуть доступні в Україні до 2023 року.
Набувають чинності нові вимоги до обов’язкової вакцинації.
31 січня 2022 року набув чинності наказ МОЗ України про обов’язкову вакцинацію від коронавірусу для працівників органів місцевого самоврядування, закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, комунальних підприємств, установ та організацій.
З 1 лютого працівники цих установ, які не отримали принаймні одну дозу вакцини проти COVID-19 до кінця січня, мають бути відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. Ця вимога не стосується лише тих людей, які мають абсолютні протипоказання до щеплень проти коронавірусної хвороби.
Розпочинається реєстрація учасників ЗНО 2022
1 лютого 2022 року стартує реєстрація на основну сесію ЗНО 2022 року. Вона триватиме до 9 березня.
Йдеться про реєстрацію на ЗНО тих учнів, які в 2022 році складають державну підсумкову атестацію (ДПА) у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Загальна кількість предметів, які можна обрати для безоплатного проходження ЗНО — не більше п’яти. Якщо є необхідність скласти більше предметів, це можна зробити за додаткову плату.
Керівники навчальних закладів матимуть змогу зареєструвати учнів для проходження державної атестації у формі ЗНО до 1 березня.
Для реєстрації на ЗНО 2022 потрібні такі документи:
копія паспорта (сторінки з фотокарткою, прізвищем, ім’ям та по батькові): в паспортах нового зразка (ID-картка) немає серії документа, тому під час заповнення реєстраційної форми поле «серія» слід залишити порожнім (у разі відсутності паспорта окремі категорії осіб можуть подати інший документ);
дві однакові фотокартки для документів розміром 3×4 см із зображенням, що відповідає досягнутому віку (фотокартки мають бути виготовлені на білому або кольоровому фотопапері);
реєстраційну картку, яку можна сформувати самостійно, скориставшись спеціальним сервісом «Зареєструватися», що доступний на веб-сайті Українського центру оцінювання якості освіти (можна також звернутися за допомогою до особи, відповідальної за реєстрацію в закладі освіти, де учень навчається).
Не пізніше 29 квітня у зареєстрованих учасників з’явиться можливість завантажити зі своїх інформаційних сторінок запрошення-перепустки, де буде вказано час та місце проведення тестувань.
Пробне ЗНО проходитиме 19 та 26 квітня 2022 року.
Основна сесія ЗНО-2022 відбудеться за таким графіком:
фізика — 23 травня;
хімія — 26 травня;
українська мова, українська мова та література — 31 травня;
математика, математика (завдання рівня стандарт) — 3 червня;
іспанська, німецька, французька мови — 6 червня;
англійська мова — 7 червня;
історія України — 10 червня;
географія — 14 червня;
біологія — 17 червня.
Дистанційне навчання в школах
Ще наприкінці січня 2022 року Міносвіти відповідно до порад Міністерства охорони здоров’я рекомендувало навчальним закладам перейти на дистанційне навчання через спалах коронавірусу в Україні.
Це означає, що в лютому більшість українських шкіл та вишів можуть навчатися дистанційно.
Зокрема рекомендовано такі терміни переходу на дистанційку (Міносвіти оприлюднило цю інформацію 26 січня):
щонайменше протягом двох тижнів — у закладах загальної середньої освіти для учнів 5−11 класів;
від 27 січня до 25 лютого 2022 року — у закладах фахової передвищої, вищої освіти усіх форм власності та сфер управління, урахувавши необхідні зміни до графіка освітнього процесу та розкладу занять.
також у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.
Підвищення зарплат правоохоронцям
У січні 2022 року голова МВС України Денис Монастирський повідомив, що уряд має збільшити зарплати працівникам системи МВС усіх категорій на 10% уже з 1 лютого.
«Підкреслю, не тільки поліцейських, а й рятувальників, прикордонників, нацгвардійців, працівників міграційної служби», — пояснив Монастирський.
На 2022 рік в законі про держбюджет на підвищення грошового забезпечення працівників МВС передбачено додаткових 2,8 млрд грн, з них на зарплати співробітників Нацполіції — 1 млрд грн.
Крім того, за словами Монастирського, з лютого «буде відновлено право поліцейських та рятувальників на пільговий фінансовий лізинг на житло».
Набувають чинності нові правила подорожей в ЄС
1 лютого 2022 року набувають чинності нові рекомендації, які раніше схвалили для країн-членів Євросоюзу Рада ЄС. Йдеться про подорожі в умовах пандемії коронавірусу.
Відтепер державам ЄС рекомендовано регулювати режим в’їзду залежно від індивідуального статусу туриста (наприклад, вакцинації чи сертифікату про одужання) — без прив’язки до країни його походження.
Тож заходи щодо боротьби з COVID-19 повинні застосовуватися з урахуванням статусу людини, а не ситуації на регіональному рівні – за винятком районів, де вірус циркулює на дуже високому рівні.
«Це означає, що статус вакцинації, тестування або одужання мандрівника від COVID-19, підтверджений дійсним цифровим сертифікатом ЄС про COVID-19, має бути ключовим визначальним фактором», — пояснили в пресслужбі Ради ЄС.
Особи без цифрового сертифіката ЄС можуть бути зобов’язані пройти тест до прибуття — або ж не пізніше, ніж через 24 години після прибуття.
Новий підхід рекомендовано застосовувати до пересування людей територією ЄС, а також до поїздок громадян за його межі та назад.
Водночас країни Євросоюзу можуть вводити власні додаткові правила, тож перед подорожжю необхідно уважно перевіряти умови для в’їзду в конкретну країну. Наприклад, Німеччина з 30 січня віднесла Україну до країн із високим ризиком зараження коронавірусом та посилила вимоги до в’їзду, а Італія продовжила заборону на в’їзд для українських туристів до 15 березня — навіть для тих, хто повністю вакцинований.