Сьогодні відзначають День української писемності та мови.
За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця, автора «Повість временних літ», «Житіє святих князів Бориса і Гліба», «Житіє Феодосія Печерського». Вважають, що саме від нього починається писемна українська мова.
Українська мова – результат інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови – полянського, деревлянського та сіверянського. Нею користується понад 50 млн людей. Крім України, багато носіїв живе у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Канаді та США.
Цікаві факти про українську мову
«Заповіт» Тараса Шевченка. Опублікований на 147 мовах народів світу.
Особливість української мови — зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово «вороги» – «вороженьки».
Літера «п» найбільш уживаною в українській абетці. З неї починається найбільша кількість слів. Літера «ф» – найменш уживана.
Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду.
Сучасна українська налічує близько 256 тис. слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.
Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?». Її віднайшли в рукописній граматиці 1571 року, яку готував до друку чеський учений Ян Благослав.
Найдавнішими українськими поетесами, імена яких відомі, й про яких збереглися документальні свідчення, є Анисія Парфенівна і Анна Любовичівна. Жили вони в кінці XVI – на початку XVIII ст. і залишили акровірші, де вписано їхні імена.
Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів «дихлордифенілтрихлорметилметан». В ній міститься 30 літер.